Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00
Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00

Patent Tescil Merkezi

Patent Nedir ?

Patent nedir? Patent, ürün geliştiren veya buluş yapan kişiye, geliştirdiği ürün veya yaptığı buluş ile ilgili birtakım ayrıcalık ve haklar tanıyan belgeye verilen isimdir. Patent tescillemek, patent sahibi kişiden izin alınmaksızın o ürün veya buluş ile ilgili satış, pazarlama, çoğaltma ya da benzerinin yapılmasını yasaklar. Bu yasaklara uymayan kişilere hukuki süreç başlatılabilir. Üç adet patent alabilme kriteri bulunmaktadır. Bu kriterler; sanayiye uygulanabilir olma, yenilik ve buluş basamağı içeriyor olma olarak sayılabilir.

Patent Tescili Nedir, Nasıl Yapılır ?

Patent Tescil Merkezi

Türkiye’ de patent tescil işlemleri için yetkilendirilmiş kurum Türk Patent ve Marka Kurumudur. Her şeyden önce tescil yapılacak buluş için ön araştırma yapılmalıdır. Ön araştırma buluşun var olup olmadığının araştırılmasıdır. Buluşun daha önce yapılmış olduğunun anlaşılması zaman ve para kaybının önlenmesi için önemlidir. Patent başvurusu yapılacak ürün için bir tarifname hazırlanır. Bu tarifnamenin profesyonelce hazırlanması gerekmektedir. Patent tescil işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yetkilendirilmiş patent tescil merkezi aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Patent tescil ettirmek isteyen kişilerin hazırlaması gereken belgeler aşağıdaki şekildedir.

-Kişi veya kuruma ait başvuru dilekçesi

-Titizlikle hazırlanmış, ürün veya buluşu anlatan tarifname

-Buluşun veya ürünün, korunma istenen teknik özelliklerini içeren istemler listesi

-Varsa teknik resimler

-Buluşa veya ürüne ait özet

Patent Tescilinde Öncü Firma Sivri Patent:

Sivri Patent alanında uzman ve deneyimi personeli ile patent tescili yapmak isteyen kişi ve kurumlar için hizmet vermektedir. Patent tescillemek dışında, marka tescil, endüstriyel tasarım tescili, faydalı model tescili, coğrafi işaretler ve barkod tescili konularında da Sivri Patent’ ten danışmanlık ve hizmet alınabilmektedir. Sivri Patent ile ilgili daha detaylı bilgiye firmanın web sitesinden ulaşılabilir. Ayrıca yine web sitesi üzerinden teklif istenebilmekte, patent tescili ile ilgili sıkça sorulan sorulara cevap verilmekte ve ücretsiz marka araştırması da yapılabilmektedir. 21 yıllık tecrübeye sahip olan şirket bu güne kadar 8164 adet marka tescili, 841 adet patent ve faydalı model tescili ve 1381 adet tasarım tescili gerçekleştirmiş bulunmaktadır.

Patent Tescil Merkezi ile ilgili daha detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.