Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00
Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00

Ce Belgesi

Ce Belgesi

European Conformity kelimelerinin kısaltması olarak karşımıza çıkan CE, ürünün veya malın Avrupa standartlarına uygunluğunu belirtmektedir. Bir ürünün Avrupa standartlarına uygun olması için Avrupa Birliği tarafından konsey kararlarınca AB standartlarında kabul edilebilir olmuş olması ve yine bulunduğu ülkede tescil edilmiş olması gerekmektedir. Bunun için Türk Standartları Enstitüsü ve European Conformity Enstitüsü arasında ürünün tescili işlemlerinde bir işbirliği konusunda anlaşmaya varılması gerekmektedir. Ce belgesi nedir sorusu bakımından TSE resmi sitesindeki haliyle tanımlandığı üzere bilgiler verildikten sonra işlevine geçmemiz gerekir.

Ce Sertifikasının İşlevi

Ürünün Avrupa standartlarına uygun olarak üretildiğinin belgesi olma özelliğini taşıyan bu ürün belli başlı nitelikler bakımından dikkat çeken yönüyle Ce sertifikasına sahip ürünleri öne çıkarmaktadır. Bu ürünler adından da rahatça anlaşılabileceği gibi AB kalitesinde tescillenerek pazarlanabilir anlamını taşımaktadır. Eğer bir işletme Ce sertifikası sahibi olmak istiyorsa bunu mevzuatta geçen haliyle tescillemesi gerekmektedir. Bu da Ce tescil işlemini yapan patent kurumları tarafından yürütülmektedir.

Ce Sertifikası Nereden Alınır?

Ce işareti olmayan bir ürünün AB standartlarına sahip olması için öncelikle mevzuatta geçen adımları birer birer irdelemeli ve bunun ardından da gerekli tüm aşamalar sonucunda danışmanlık hizmeti almalıdır. Eğer ürünün Ce tescilinden geçirilmesi isteniyorsa mutlaka teknik destek sağlayan bir ce belgesi veren kuruluşlar içinden danışmanlık hizmeti almak gerekir. Bu danışmanlık hizmeti veren kuruluş nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini tüm yönleriyle adım adım birer birer ele alacaktır. Bu da başlıca temel unsurlar yönünden dikkate alındığı zaman nitelikleri bakımından süreklilik taşımaya devam eden yönlerine yer verildiğinde sertifikasının sağlamaya devam ettiği unsurlarının nasıl bir şekilde ortaya konduğunu belgelemek anlamında önemlidir. Bunun için belirli fiyatlandırma tarifeleri üzerinden gümrük vergileri, AB tescil işlemleri için alınacak vergiler ve mal vergisi de hesaba katılarak başlıca bir Ce belgesi fiyatları meydana getirilmektedir. Meydana getirilen bu fiyatlandırmanın hemen ardından da danışmanlık bürosunca bütün yasal evraklar hazırlanarak işleme alınacaktır. Patent kurumu teklif göndererek AB heyetinin konuyla ilgilenmesini sağlayacaktır. Olumlu sonuçlandıktan sonra Ce mührü vurularak Ce belgesi işlemleri böylelikle başarılı bir şekilde tamamlanmış demektir.

Ce Belgesi ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.