Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00
Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00

Patent Tescil Fiyatları

Patent nedir sorusuna kısaca; icat edilen bir ürünün kullanım haklarının icat sahibinde olduğunu gösteren resmi bir belgedir denebilir. Bu sayede icadı konu olan ürünün patent sahibinin izni olmaksızın belirli bir süre boyunca taklit edilmesi veya çalınmasını önlemek amacıyla güvenliğini sağlayan belge niteliği taşır. İlgili kurum olan Türk Patent Enstitüsü’ne patent başvurusu yapmadan önce gerekli ön araştırmaların yapılması, istenen belgelerin hazırlanması gibi adımlar söz konusudur. Bu adımları uzman personellerden oluşan paten tescil ofisi üstlenmektedir.

Patent Sistemindeki Amaç

Patent Tescil Fiyatları

Sistemin amacı aynı buluşların yeniden üretilmesini önleyerek, zaman, emek ve ödenek harcamalarının önüne geçmektir. Aynı zamanda yaratıcı fikirlerin desteklenmesi ve yapılan buluşlarla ekonomik ve sosyal açıdan ilerleme sağlamaktır. Her buluş patent konusu olur mu veya daha önce yapılmış aynı buluştan farklı olarak zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor mu, başka bir buluşla çakışıyor mu gibi sorulara başvuru öncesinde yapılacak olan ön araştırma ile cevap bulunur.

Patent Tescil Süreci

Patent tescil ettirmek adına sadece başvuru yapmak yeterli değildir. Gerekli şartların incelenmesi ve uygunluğu, araştırma talep edilmesi, raporun düzenlenmesi ve gerekli ücretlerin yatırılması gibi aşamalar söz konusu olmaktadır. İncelemeli ya da incelemesiz olarak iki çeşit patent sistemi mevcuttur. İncelemeli sistemde hakların korunma süresi yirmi yıl, incelemesiz sistemde ise yedi yıl olarak belirlenmiştir. Türk Patent Enstitüsünün belirlediği patent tescil fiyatları başvurunun şekline, talep edilen hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Araştırma ve inceleme ücretleri tercih edilen Patent Ofisine göre değişiklik gösterebilir. Patent tescili, başvuru neticesinde gerekli olan işlemler, yapılacak olan araştırma göz önüne alındığında tam anlamıyla sonuçlanması iki yıl kadar sürmektedir, incelemesiz patent sistemi seçildiği takdirde bu süre kısalmaktadır. Patent haklarının korunma süreci başvuru yapıldığı tarihten itibaren geçerlidir.

Alanında uzman personelleriyle Patent Tescil, Marka Tescil, Endüstriyel Tasarım Tescili gibi konularda yirmi yılı aşkın tecrübesiyle hizmetler sunan Sivri Patent, konuyla ilgili bilmek istediğiniz her detayı en iyi şekilde sunmaktadır. Buluş sahibinin fikri ve sınai haklarının korunması adına gerçekleştirilmesi gereken adımları ve başvurunun ret edilme ihtimalinin olup olmadığı konusunda yapılacak ön araştırma için iletişime geçebilirsiniz.

Patent Tescil Fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.