Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00
Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00

Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel tasarımlara sahip ürünlerini tescil etmek isteyenlerin akıllarında oluşan en büyük soru işareti, tescilin ülke mi yoksa dünya bazında mı tescillendiği üzerinedir.Hatta birçok kişi sağlıklı bilgilere sahip olmadan, tescilin tüm dünya üzerinde işlemde olduğunu varsaymaktadır.

Bu durum yanlış bir cevap olabildiği gibi, sonradan kişinin hayal kırıklığına uğramasına karşılık olarak sadece tescil edildiği ülkenin sınırları içerisinde tescil işleminin tabi olduğunu bilmesi gerekmektedir. Yani örnek olarak verecek olursak; Türkiye var olan bir kişinin endüstriyel tasarımının tescil ettirilmesi, sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerliliğini korumakta olup, dünya üzerinde başka bir ülkede yapılması ve tescil ettirilmesi ön görülmektedir.

Tek Bir Başvuru İle Birden Fazla Tasarımın Tescil Edilmesi

Bu işlem bir markanın veya tasarımcının tek bir başvuru ile birden fazla ürün tasarımının tescil

edilmesi üzerine işlem görmektedir. Birden fazla tasarımın tek bir başvuru ile kabul edilebilmesi içinde tescil kurallarınca aşağıda yer alan niteliklere sahip olması zorunludur.

Birden fazla tasarımın aynı takım içerisinde(Set olarak birden fazla parçanın bir arada olması) olması    kaydı ile tescil işlemi gerçekleşebilmektedir.
Tasarımların aynı takımın alt parçası olarak zorunluluğu da bulunmaktadır. Eşit seviyede olmasa bile mutlaka bir alt tabaka özelliğinde yer alması gerekmektedir.
Tasarımın bileşik olarak bir ürüne ait olması gerekmektedir.
Birden fazla parçadan oluşması ve bu parçaların tümünün ürünü tam takım oluşturması üzerine bir     oluşum göstermesi gerekmektedir.

Endüstriyel Tasarımlar En Fazla Kaç Yıl Korunma Altına Alınabilir?

Tescil edilen bir endüstriyel tasarım’ın korunma tarihi işleminin başlatıldığı tarihten başlayarak 5 yıl süresince devam etmektedir. Tescil uzatma işlemleri tek tip olup, sadece 5’er yıl uzatılarak en fazla 25 yıl bazına kadar uzatılabilmektedir.

Endüstriyel Tasarım ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Blog

Marka Tescili, Patent Tescili ile ilgili en güncel bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

Uzmana Danışın

Hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

 E-mail info@sivripatent.com

 Telefon :  0212 523 80 80

 Fax  :  0212 523 18 39

Bizi Takip Edin

Sivri Patent Sosyal Medya Hesaplarını Takip Ediyor musunuz ?

Ücretsiz Araştırma Formu