Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00
Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00

Marka Tescili

Marka Tescili

Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın birçok ünlü markası günümüzde marka tescili yaparak hem kendi ismini hemde firma ismine ait alt tabaka oluşumları dâhil birçok ürünlerini de koruma altına alabilmektedir. Bir firmaya ait ürün veya hizmetlerini marka tesciline dahil ederek, bir başka oluşumun bu ismi, alt tabaka oluşumlarını ve aynı zaman’da ürünlerini muhafaza altına alarak kopyalama veya tekrarlama gibi oluşumların önüne geçmesine vesile olmaktadır. Bunların yanı sıra benzeri ürünleri veya bir ürün ya da hizmeti bağlı olduğu firmanın dışında bir diğer firmanın ürünlerinden veya hizmetlerinden ayırt edebilmek için logo ve benzeri işaretlerinde kullanılması marka tescili olarak nitelendirilmektedir.
 
İşaretler içerisinde yer alan semboller, sözcükler, şekiller, harfler veya çeşitli görsel ifadeler ile belirtilen görünümler marka tesciline tabi edilmektedir. Ürün veya hizmetleri konusunda herhangi bir tescilli bir markanın, tescilsiz ve hak sahibi olamayan bir marka tarafından ürünün ya da hizmetin aynısını kullanma yetkisi olmadığı gibi, gerçek hak sahibinin bu duruma itiraz ederek işi hukuki yollara kadar götürebilmesi ve bu doğrultuda %100 hak sahibi olduğundan haklı çıkacağı da marka tesciline dayalı bir özelliktir.
 

Marka Tescili Nasıl Yapılır Ve Ne Kadar Bir Süre İçerisinde Onaylanır ?

Ürün veya benzeri hizmetler sunan firmanın başvurusu üzerine tüm işlemler Türk patent ve Marka Kurumu tarafından incelenmektedir. Müracaat nezdinde tarafınıza uygun marka önerilerek size ait sektör kodları ile belirtilmektedir. Yapılacak başvurunun ardından TPE uzmanları tarafından gerçekleşecek olan marka tescili araştırılarak yaklaşık 5 ila 8 aya kadar uzayan bir süreç içerisinde gerekli tüm incelemeler ve doğruluk onayları sağlandıktan sonra işlem görmektedir. Buna karşın markanız RED onayı alabilir veya kısmi olarak ta RED onayı çıkabilmektedir.

Blog

Marka Tescili, Patent Tescili ile ilgili en güncel bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

Uzmana Danışın

Hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

 E-mail info@sivripatent.com

 Telefon :  0212 523 80 80

 Fax  :  0212 523 18 39

Bizi Takip Edin

Sivri Patent Sosyal Medya Hesaplarını Takip Ediyor musunuz ?

Ücretsiz Araştırma Formu