Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00
Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00

Patent Tescili

Patent Tescili

Patent Tescili, asıl amacı buluş konusunun doğruluğu ve emsalsiz olmasına dayanarak tan buluş sahibinin üretmiş olduğu veya çözmüş olduğu bir oluşumun resmi olarak kendisine arz edilmesi işlemidir. Özellikle’de teknolojinin gelişmekte olduğu ülkelerde daha çok rağbet gören ve gelişme sağlayan patent hakkı Sınai mülkiyet arz eden haklar içerisinde önemli bir yer edinmektedir.    Ülkemizde toplam’da 2 farklı patent türü var olmaktadır, bunlar incelemeli patent sistemi ve incelemesiz patent sistemi olarak iki ayrılmaktadır. İncelemeli patent sisteminin koruma süresi 20 yılken, incelemesiz patent sisteminin koruma süresi 7 yıl olarak belirtilmiştir.

Bir Buluşa Patent Sağlanması İçin Gerekli Hususlar Nelerdir?

Yenilikçi: Buluşun tamamen kişiye ait olması tescil edilmeden önce iyi bir araştırma yapılarak başkası tarafından meydana getirilmemesi üzerine yenilikçi bir buluş olması gerekmektedir. Sanayiye Elverişli Olması: Buluşun tamamen kurumsal alanlarda kolaylıkla uygulanabilir olması gerekmektedir. Bu özelliğe sahip olmayan buluşlar genellikle RED onayı almaktadır. Tekniğin Bulunması Üzerine Durumun Aşılması: Bu maddede konuya uzman olan kişi veya kişilerin kolay bir şekilde düşünerek uygulamaya koyamaması üzerinedir.

Hangi Tür Buluşlara Veya Konulara Patent İşlemi Uygulanmaz?

Oyun, ticari ve zihni olarak nitelendirilen plan veya usullerin dışında kalan kurallar. · Matematik konulu metotlar, bilimsel anlam taşıyan teoriler ve keşiflere patent uygulanmaz. · Estetik, edebiyat veya sanat eserleri ile ilgili yaratmalara olanak tanınmaz. · Hayvanların veya bitkilerin buluşları üzerine patent uygulaması ön görülmemekle beraber, aynı zaman’da beslenme ve yetiştirilme üzerine de bir buluş olanağı patent işleminde bulunmamaktadır.İnsanlara veya hayvanlara dayalı hastalık, sağlık veya benzeri oluşumlar patent işlemine tabi tutulamaz. · Buluşun tahrik edici, kamu düzenine aykırı veya ahlak dışı olması patent işlemine uygun değildir.

Patent Tescili ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Blog

Marka Tescili, Patent Tescili ile ilgili en güncel bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

Uzmana Danışın

Hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

 E-mail info@sivripatent.com

 Telefon :  0212 523 80 80

 Fax  :  0212 523 18 39

Bizi Takip Edin

Sivri Patent Sosyal Medya Hesaplarını Takip Ediyor musunuz ?

Ücretsiz Araştırma Formu