Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00
Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00

Coğrafi İşaretler

Coğrafi İşaretler

Coğrafi İşaretler

Coğrafi işaret bir bölgeye ya da yöreye özgü olarak üretilen ürünün isim hakkının o bölge ile birlikte koruma altına alınması ve sadece ülkemizde değil uluslararası alanda da ürün isminin bölge ile birlikte kullanılmasını sağlamak için geliştirilmiş olan bir sistemdir. Coğrafi ürünler bölgelere özel gıda ürünleri ya da tarım ürünleri olabilirler. Bir ürünün coğrafi işaretli ürün olabilmesi için taşıması gereken bazı belli başlı şartlar vardır. Bu şartlar ile ilgili detaylı bilgi almak için marka patent ve tescil ofislerine başvuru yapılabilir. Coğrafi işaret alabilmek için öncelikli olarak coğrafi işaret nedir? sorusunun cevabı iyi bilinmelidir. Coğrafi işaret verilir iken dikkat edilen temel özelliklere ise yazının devamında yer verilmiştir.

Coğrafi İşaret Nasıl Verilir?

Coğrafi işaret tescili alabilmek için öncelikli olarak o ürünün coğrafi bölge ile biliniyor olması gerekir. Daha önce coğrafi işaret tescili almış bazı ürünler ise Aydın inciri, Kastamonu Taşköprü sarımsağı, Antep fıstığı, Malatya kayısısı ve Uşak kilimi gibi ürünlerdir. Bu ürünün bir gıda ürünü olması şart değildir. Bulunduğu bölgede her türlü yol ile üretilen ve insanların kullanımına sunulan her türlü ürün coğrafi işaret tescili alabilmektedir. Coğrafi işarette önemli olan ürün ismi ile bölgenin bölge ismi ile de ürünün akla geliyor olmasıdır. Bununla birlikte o bölgede üretilen ürünün kalitesinin de diğer bölgelere göre daha farklı ve yüksek olması gereklidir. Coğrafi işaret tescillemek için marka patent firmaları ile iletişime geçilmelidir.

Coğrafi İşaret Almak İçin Başvuru

Marka patent başvurularına coğrafi işaret tescili için başvurular yapılırken gerekli olacak tüm bilgi ve belgeler sizden istenmektedir. Bu belgeler tamamlandıktan sonra başvuru işlemleri başlamaktadır. Coğrafi işaret tescil fiyatları ürüne göre ya da yürütülen sürece göre değişebilmektedir. Bu sebeple de tüm firmalar ile görüşülmeli ve en uygun fiyat için araştırmalar yapılmalıdır. Sivri patent firması tüm marka patent tescili, tasarım tescili ve coğrafi ürün tescili işlemlerinde kişilere hizmet veren bir firmadır. Bu firmaya internet sitesi üzerinden ulaşım sağlanarak gerekli olan tüm bilgiler yetkililerden alınabilir.

Coğrafi İşaretler ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Blog

Marka Tescili, Patent Tescili ile ilgili en güncel bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

Uzmana Danışın

Hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

 E-mail info@sivripatent.com

 Telefon :  0212 523 80 80

 Fax  :  0212 523 18 39

Bizi Takip Edin

Sivri Patent Sosyal Medya Hesaplarını Takip Ediyor musunuz ?

Ücretsiz Araştırma Formu