Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00
Tel : 0212 523 80 80 (Pbx) Fax : 0212 523 18 39 E-mail : info@sivripatent.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00

Patent Tescil Hizmetleri

Patent bir ürünün belli kriterlerden geçerek en son geldiği kurumsallaşma durumudur. Bu süreç son derece ciddi ve uzun bir süreçtir. Bir ürüne patent alınabilmesi için tek olmalı, özel olmalı, taklit asla olmamalı, insanlığa ve topluma yararlı ve katkılı olmalı.

Bir Ürünün Patent Olma Aşamaları Nelerdir?

Patent Tescil Hizmetleri

Bir ürünün patentli olmasının temel koşulu bulunması, keşfedilmesi ve kullanılacağı alan konusunda amacınla özdeş olmalı. Buluşu yapan kişi o ürünün tek yasal sahibi unvanına sahip olur. İcat edilen ürün her türlü olabilir ilaç, boya, eşya, kimyasal madde, elektrik, elektronik vs. gibi birçok konu ve alanda olabilir. İcat edilen ürün patent tescil belgesi alabilmesi için patent tescil işlemleri sürecinden geçmesi gerekmektedir. Türk Patent ve Marka kurumuna bir dilekçe ve ürün hakkında detaylı bilgilerin bulunduğu açıklayıcı dokümanlarla başvuruda bulunulur. Patent hakkına sahip olan mucit, ürünün tek sahibi ancak ürününün başka firmalar tarafından üretimine ve pazarlanmasına da izin vermiş olur. Patent hangi ülkeden alınacaksa, o ülkenin patent kurumuna bütün ayrıntıları ile teslim eder. Patent sahibi ürün her ülkeye pazarlanabilir ancak yalnızca patent tescili yapılmış ülke adına ve o ülkede üretilebilir.

Bir Ürünün Tescil Edilmesi

Patent alınacak ürün ayrıntılı bir araştırmaya tabi tutulur. Patent tescil ofisi ürünlerin araştırılması ve incelenmesi işlemlerinin yanı sıra, ürünlerin marka tescili, sanayi ve teknolojik alanda nasıl ve ne tür faydalar sağlayacağına ilişkin inceleme, ürüne ait barkod numarasının oluşturulması ve tescil belgesi vermek gibi süreçler kısaca patent tescillemek konusunda hizmet veren danışmanlık şirketleridir. Ürünlerin birçok patent tescil sınıfları bulunmaktadır. Ürün hangi alanda kullanılacak ve hangi sektör içinde yer alacaksa tescil sınıfı da o alanda seçilmelidir.

Marka Nedir?

Marka, tescili yapılmış her bir ürünün adıdır. Piyasada o ürün gibi birçok ürün bulunabilir ancak o ürün isminde asla bulunamaz. Bu konuda yasalarla belirlenmiş çok ciddi yaptırımlar vardır. Ürünün marka tescili yapılmadan önce ciddi bir araştırma yapılır. Bunun sonunda ürününüzün eşdeğerleri olup olmadığı etüt edilmiş olur, ayrıca da ürününüzün ne kadar özel olup olmadığı anlaşılmış olur. Patent tescil merkezi bu işlemleri yapmaktadır.

Sivri patent, her alanda ürünlerin patent tescilleri, markalaşma aşamaları ve ile ilgili danışmanlık hizmeti veren bir kuruluştur. Ürün, patent, marka ve sınıflandırılma konularında aklınıza gelen her konuda iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

Patent Tescil Hizmetleri ile ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.